Main menu

Alarm – o czym pamiętać przed instalacją?

Nawet najlepsza instalacja nie będzie funkcjonować prawidłowo, jeżeli już na etapie projektowania popełnione zostaną podstawowe błędy. O czym należy pamiętać przed montażem alarmu?

Różne obiekty to różny alarm

Brzmi banalnie? Tymczasem wiele osób zapomina, że kluczowym czynnikiem skuteczności alarmu jest jego odpowiednie dopasowane do chronionego obiektu. Małe obiekty typu garaż, średnie typu dom czy sklep i duże jak biuro czy firma, chroni się w zupełnie innych sposób. Dla małych budynków wystarczający będzie prosty i niedrogi system alarmowy, który z kolei nie sprawdzi się w przypadki zabezpieczenia biura.

Ukryty sygnalizator

Jednym z częstszych błędów popełnianych podczas instalacji alarmu, jest montaż sygnalizatora w łatwo dostępnym miejscu. Warto zadbać nie tylko o odpowiednie miejsce dla sygnalizatora, ale także, by miało ono niezależne zasilanie.

Odpowiednia liczba czujek ruchu

Czujki ruchu mają zazwyczaj szeroki kąt widzenia, dzięki czemu możliwe jest zabezpieczenie całego pomieszczenia nawet jedną czujką. Istotne jest jednak, by nie zostawić martwej strefy, nie kierować czujki na źródło ciepła (np. kominek) lub okno. W przeciwnym wypadku czujka będzie rejestrować zmiany temperatury, niespowodowane ruchem człowieka w polu widzenia i w efekcie pojawiać się będą fałszywe alarmy.