Elektryka Ogrzewanie
ELEKTRYKA OGRZEWANIE
Chcąc zaoszczędzić energię cieplną inwestujemy w lepszą izolację budynku. Zakładając, że dom ogrzewamy gazem, pieniądze zainwestowane w grubszą izolację zwrócą się nawet pięciokrotnie w czasie do 20 lat. Na podobnej zasadzie bardzo chętnie wydajemy pieniądze na lepsze okna, wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, czy też lepszą izolację pokrycia dachu. Wszystkie te bardzo kosztowne zbiegi mają nam przynieść oszczędności zwracające się dopiero po kilku latach.
Mało kto natomiast zwraca uwagę, że wymiana starszych termostatów zamontowanych na grzejnikach na elektroniczne elektrozawory zapewnia niższe rachunki za ogrzewanie. Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie RWTH w Aachen potwierdziło, że wymiana tradycyjnych termostatów na elektrozawory pozwala obniżyć koszty ogrzewania aż o 23%! Zwykły termostat grzejnikowy kosztuje w granicach 50,00 zł, a elektrozawór około 110,00 zł, co oznacza, że za każdy zawór płacimy więcej o około 60,00zł. To niewiele, biorąc pod uwagę zyski.
Gdy mamy tradycyjny termostat, rzadko korzystamy z możliwości przykręcenia go, gdy w pomieszczeniu jest za ciepło. Częściej otwieramy okno – a wtedy wydatki na izolację budynku uciekają nam na zewnątrz przez to otwarte okno.
Elektrozawór połączony z kontaktronem w oknie i sterowany poprzez termostat regulujący temperaturę w pomieszczeniu po otwarciu okna zamyka obieg w grzejniku i przywraca go po zamknięciu okna, wtedy też przywraca zadaną temperaturę – zapobiega w ten sposób nie tylko zbędnej pracy grzejnika, ale również zbytniemu wychłodzeniu pomieszczenia.
Na dodatek możemy stworzyć w budynku strefy grzewcze: niższej temperatury potrzebujemy w sypialni, wyższej w pokoju małego dziecka, innej w łazience, a jeszcze innej w pomieszczeniach gospodarczych, garażu itp. Kuchnia zazwyczaj szybciej się nagrzewa (np. od pracującej kuchenki i gotujących się potrwa) – wtedy elektrozawór sterowany przez automatykę budynku samoczynnie „przykręca” grzejnik. To samo dzieje się np. w salonie, gdy palimy w kominku.
Sterowane w ten sposób ogrzewanie to także inne korzyści: obniżanie temperatury w pomieszczeniach nocą, gdy jesteśmy w pracy albo przebywamy dłużej poza domem. – wtedy to obniżenie następować może po załączeniu alarmu. Szacuje się, że obniżenie temperatury w budynku o 1°C to oszczędność rzędu 6-7% wydatków na energię. Zastosowanie sterowników umożliwia osiągnięcie oszczędności rzędu 10–30% w skali roku. Dodajmy, że w przypadku domu letniskowego ogromne korzyści daje nam możliwość sterowania temperaturą w nim poprzez telefon komórkowy. Możemy spowodować, że temperatura ta wzrośnie przed naszym przyjazdem w chłodne dni, możemy też otrzymywać na telefon wiadomości o spadku temperatury poniżej zadanej, np. w wyniku awarii pieca czy pozostawienia uchylonego okna itp.
Sterowanie ogrzewaniem poprzez automatykę budynku zapewnia również wymierną korzyść, jeśli chodzi o zarządzanie pompkami hydraulicznymi. Pompka jest załączana dopiero po otwarciu elektrozaworu, a zamykana po zamknięciu ostatniego elektrozaworu. Dotyczy to zarówno ogrzewania podłogowego, jak i grzejników. Oszczędzamy w ten sposób na zużyciu energii elektrycznej.
Pompy cyrkulacyjne są montowane w instalacjach ciepłej wody użytkowej. Dzięki cyrkulacji, z ciepłej wody korzystamy natychmiast po odkręceniu zaworu, choćby ten znajdował się w nawet najbardziej oddalonym miejscu. Zazwyczaj sterowanie pompami odbywa się na zasadzie zegara czasowego, co jest kiepskim rozwiązaniem, ponieważ nie uwzględnia czasowej nieobecności mieszkańców budynku. W przypadku zastosowania automatyki wystarczy zastosować w łazience, kuchni czujnik ruchu – pompka cyrkulacyjna zaczyna pracować dopiero po odnotowaniu, że ktoś jest w tych pomieszczeniach.
Dobra instalacja hydrauliczna, ze sterowaną automatyką przynosi bardzo duże oszczędności. Nasza firma Alarm System posiada duże doświadczenie w nowoczesnych instalacjach, mamy dla Państwa bardzo dużo ciekawych rozwiązań. Kładziemy nacisk na jakość wykonania instalacji. Zapraszamy do współpracy.
Stawiamy na jakość i doświadczenie.