Main menu

Elektryka Oświetlenie

noclegi częstochowa akumulatory żelowe

ELEKTRYKA OŚWIETLENIE

Tradycyjne instalacje elektryczne wymagają podjęcia na etapie budowy trudnych decyzji podczas opracowywania ich koncepcji, np. co załączamy z którego wyłącznika. Jeżeli w obiekcie jest dużo źródeł oświetlenia, musi powstać ściana z samymi wyłącznikami. Do tego dochodzą kombinacje wyłączników schodowych. Tak położonej instalacji elektrycznej nie można już zmienić bez grubszego remontu. Są już jednak nowe rozwiązania, które umożliwiają wprowadzanie zmian w systemie oświetleniowym bez kucia i malowania.

Problemem może być również sposób wykonania okablowania instalacji elektrycznej. Aby zaoszczędzić na materiale, stosuje się szereg puszek elektrycznych lub łączeń przewodów pod wyłącznikami. Efekt to brzydkie ściany z deklami od puszek, z których odpada farba lub puszki tak ukryte pod tynkiem, że w razie awarii nikt ich nie może znaleźć. Poza tym łączenia przewodów w puszkach to miejsca, gdzie najczęściej upalają się kable, a to doprowadza do nieszczęść! Dzisiaj jednak istnieje możliwość zastosowania instalacji elektrycznej bez puszek, co również umożliwia łatwe wprowadzanie zmian w systemie oświetlenia.

Często spotykamy się w budynkach z tablicami rozdzielnic elektrycznych (bezpieczniki), upchanymi w pajęczynie kabli. Gdy kable wypadają spod zabezpieczeń, łącza kablowe stają się bardziej podatne na awarie. Takich rozdzielnic jest zazwyczaj w budynku kilka, rozrzuconych na kilku piętrach, dobrze widocznych za sprawą białych drzwiczek umożliwiających dostęp do bezpieczników. Podczas awarii, po ciemku biegamy od skrzynki do skrzynki, szukając opadniętego w dół bezpiecznika. Jednak dla elektryka instalatora zastosowanie dużej liczby rozdzielnic oznacza mniej położnego kabla, czyli oszczędność. Do tego często stosuje się tylko parę bezpieczników, z jednym wyłącznikiem różnicowoprądowym. Nie przejmując się za bardzo nadmiarem zabezpieczeń, zapomina się, że w domu mieszkają np. pomysłowe dzieci, lekceważy fakt, że prąd zabija. Chcemy zrobić instalacje bardzo tanio, i nie bierzemy pod uwagę również tego, że w domu mamy coraz więcej wartościowej elektroniki i że warto całą instalację zabezpieczyć dodatkowo ochronnikiem przeciwprzepięciowym. Dzisiaj już nie powinno się tak kłaść instalacji.

Jest dużo więcej minusów tradycyjnie położonej elektryki, których można wymieniać. W Polsce buduje się zazwyczaj jeden dom na całe życie i jeszcze dla następnego pokolenia. Wystarczy jednak przypomnieć sobie, jak wyglądał i jakie funkcje miał telefon komórkowy choćby zaledwie osiem lat temu, a jak dzisiaj, bo zrozumieć, jak szybko rozwija się technologia. To samo dotyczy ogólnie budownictwa, w tym także sposobu położenia instalacji elektrycznej. Tymczasem wielu próbuje na niej zaoszczędzić. Bierze najtańszego elektryka, rozlicza się od „punktu” – przy czym każdy elektryk za punkt uważa co innego – i dostaje instalację taką, jak to było w latach 70-tych, 80-tych, czy też 90-tych, choć jesteśmy w XXI wieku!

Dzisiaj instalacja elektryczna to nie tylko oświetlenie. To również bardziej zaawansowane: domofony, alarmy, kamery, nagłośnienie, anteny telewizyjne również bardzo często źle okablowane, czy też sieci komputerowe i wiele innych instalacji. Dzisiaj podczas budowy, oszczędzając na kablach, fundujemy sobie dyskomfort i wiele problemów w przyszłości.

W Internecie jest już dużo teoretycznych materiałów o inteligentnym budynku, z którymi warto się zapoznać. My w firmie Alarm System na co dzień w takim zautomatyzowanym budynku funkcjonujemy. I mamy doświadczenie, wiemy, co jest tylko teorią, a co daje się zastosować w praktyce, co podczas funkcjonowania w takim budynku przynosi oszczędności, a na co szkoda wydawać pieniądze, bo są gadżety, które nigdy się nie zwrócą.

Pragniemy mieć samochody o jak najlepszej technologii, bezpieczne, oszczędne i dobrze wyposażone, piękne i wygodne – a czy w domu nie musimy również zadbać o tanią eksploatację budynku, bezpieczeństwo, wygodę i komfort? Dobry wypoczynek, meble możemy zafundować sobie trochę później, a czy możemy trochę później dołożyć brakujące okablowanie?

Zazwyczaj inwestorzy szukają oszczędności wznosząc budynek pasywny, stosując najlepsze pokrycia dachowe, bardzo szczelne okna, dobre izolacje, a często nie są świadomi, że odpowiednia technologia okablowania budynku przyniesie również duże oszczędności, a przy tym podniesie komfort przebywania w budynku. Nie mówiąc już o samym podniesieniu atrakcyjności nieruchomości oraz o zwiększeniu jej wartości.

Jeżeli pragną Państwo, abyśmy się podzielili z wami naszym doświadczeniem i zaprezentowali parę ciekawych rozwiązań, to zapraszamy do siedziby firmy Alarm System. Bardzo chętnie bezpłatnie udzielimy Państwu porad i zaprezentujemy nasze rozwiązania. Na pewno wiele z naszych doświadczeń będą Państwo chcieli u siebie zastosować. Kto pyta, nie błądzi.