Main menu

Elektryka Rolety

adwokat katowice ubezpieczenia oc wrocław

ELEKTRYKA ROLETY

Zamykanie i otwieranie rolet
Sterowanie całościowe oraz indywidualnie na każdy pokój.

Przy projektowaniu instalacji rolet elektrycznych należy przemyśleć, czy rolety mają być sterowane za pomocą urządzeń dostępnych w każdym pokoju przy każdym oknie z osobna, dodatkowo na każdym piętrze (otwieranie i zamykanie rolet na dane piętro), czy potrzebne jest sterowanie indywidualnie na poszczególnych piętrach np. w salonie z kuchnią, lub przy wejściu/wyjściu z budynku np. na całość budynku? Czy rolety mają się zamknąć lub otworzyć, gdy uzbroi się lub rozbroi alarm? W jaki sposób mają zachować się rolety w różnych innych przypadkach, np. gdy włączy się czujnik dymu – zalecane jest, aby w takim przypadku rolety otworzyły się w celu ewakuacji oraz po to, by przez okna widać było na zewnątrz ogień. Tego, by rolety „reagowały” na różne sytuacje, nie osiągniemy w przypadku rolet sterowanych za pomocą pilota lub rolet na „korbkę” Nad tym wszystkim czuwa bowiem automatyka.

Uwaga: do rolet powinna być w rozdzielnicy możliwość podłączenia agregatu. W przypadku braku zasilania 230 V, np. awarii, przez kilka dni na przyłączu zasilania spowoduje brak możliwości podniesienia rolet do góry, co będzie bardzo nieprzyjemne – po kilku dniach awarii odczuwalny jest efekt jak w grobowcu.

Podłączenie rolet do automatyki budynku daje możliwość sterowania z poziomu aplikacji. Jeżeli odpowiednio ustawimy harmonogram, to jest możliwość np. stworzenia symulacji, że ktoś przebywa w domu. Łatwiej wstaje się do pracy, kiedy rano dzięki harmonogramowi rolety częściowo się otworzą. Gdy mamy zastosowaną automatykę budynku, również możemy z łatwością zaprogramować, że po wstaniu z łóżka i rozbrojeniu alarmu w dolnej części domu (zakładamy, że na piętrze są sypialnie) automatycznie na dole otwierają się rolety. Z kolei dzięki czujnikowi temperatury i zmierzchu rolety mogą automatycznie zamykać się w mroźne dni, co powoduje mniejsze straty ciepła. Zwiększa się izolacyjność budynku. Z kolei dzięki zamykaniu się rolet podczas upałów pomieszczenia nie nagrzewają się.

Uwaga: podczas budowy najważniejsze jest prawidłowe okablowanie budynku. Są to koszty na kablach większe o 30-40% ze względu na inną strukturę okablowania, ale funkcje budynku możemy zmieniać w dowolnym czasie, nawet już długo po wykonanej budowie/remoncie. Przy dobrze przemyślanej instalacji takie zmiany funkcjonalności budynku później odbywają się z wielką łatwością, bez ingerencji budowlanych.

Systemu automatyki budynku nie sposób rzeczowo wycenić od „punktu” elektrycznego. Rozwiązania radiowe to ostateczność, gdy już jest za późno na „demolkę” budynku.

Inwestorze! Pamiętaj: kabel to podstawa każdej instalacji. Pilot to takie urządzenie, którego często wszyscy szukają. Przyciski na ścianie nigdy nie zginą, nigdy nie rozładują się w nich baterie. A co, kiedy w domu jest kilka pokoi sypialnianych? Należałoby do każdego pokoju dać pilota, i jeszcze osobny do kuchni i do salonu, bo jak się podzielić jednym pilotem rano i wieczorem?

A rolety na „korbkę” – ile razy można gonić do każdego okna w celu zamknięcia lub otwarcia? Może powstać taki efekt, że stracimy ochotę na używanie rolet!

Posiadamy bardzo bogate doświadczenie, poruszony temat jest tylko cząstkowo omówiony. Każdy projekt jest dobierany indywidualnie.

Zapraszamy do konsultacji i współpracy.