Main menu

Sieci komputerowe

prototypy 3d wrocław rtv agd warszawa

SIECI KOMPUTEROWE

Sieć komputerowa zaczyna odgrywać coraz ważniejszą rolę w budynkach usługowych, jak i w domach jednorodzinnych. Wraz z postępem technologii jest coraz bardziej wykorzystywana nie tylko do łączenia się z Internetem, ale także do sterowania urządzeniami i kontrolowania ich stanu. Za pomocą sieci komputerowej możemy sterować ogrzewaniem, podglądać obraz z kamer, sterować systemem alarmowym i wieloma innymi urządzeniami. W domach jednorodzinnych wraz z rozwojem technologii Smart TV gniazdo sieciowe za telewizorem stało się standardem. Za pomocą sieci komputerowej możemy także bez problemu przesłać sygnał HDMI z dekodera do innego telewizora. Inne urządzenia typu dekoder, kino domowe itp. także potrzebują dostępu do sieci komputerowej (obsługa radia internetowego i platform cyfrowych). Nie można także zapomnieć o zaawansowanej technologii urządzeń mobilnych typu smartfon, która także w głównej mierze opiera się na pracy w sieci. Dlatego przy budowie budynku powinniśmy pomyśleć o przygotowaniu instalacji sieci komputerowej oraz sieci wi-fi.

Gdy wiemy już, jakie zapotrzebowanie będziemy mieć wobec sieci komputerowej, możemy zaplanować instalację, czyli rodzaj kabli, jakie będziemy stosować, i urządzeń, jakie wykorzystamy. Okablowanie sieciowe wykonujemy za pomocą skrętki komputerowej. Coraz częściej stosujemy zamiast skrętki kategorii 5 skrętkę kategorii 6, która pozwoli nam na większy i szybszy przesył danych. Urządzenia zastosowane do stworzenia sieci bezprzewodowej także odgrywają kolosalne znaczenie, ponieważ dobrze dobrane pozwolą nam na pokrycie zasięgiem sieci wi-fi odpowiedniej powierzchni oraz zapewnią wystarczającą prędkość transmisji.

Podsumowując, dobrze wykonana sieć komputerowa będzie nam służyć przez długie lata bez potrzeby wykonywania kosztownych przeróbek związanych z szybko rozwijającą się technologią.